X bought 4 bottles of lemon juice and Y bought 1 bottle of orange juice. Orange juice per bottle costs twice the cost of lemon juice per bottle. Z bought nothing but contributed ₹ 50 for his share of the drink which they mixed together and shared the cost equally. If Z’s ₹ 50 is covered from his share, then what is the cost of one bottle of orange juice ?

Mathematics 2018 CDS Elementary Mathematics 2018 CDS 2018

Options